NIEPEŁNOSPRAWNI NA SZLAKU

Dnia 20 września 2012 roku na terenie Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny odbył się I Rajd Niepełnosprawnych pn. „ Babie lato na szlaku”. Celem Rajdu było poznanie piękna i bogactwa przyrodniczego, architektonicznego i historycznego okolicy Góry Św. Anny, a także popularyzacja turystyki pieszej wśród osób niepełnosprawnych.

Do udziału w Rajdzie organizatorzy zaprosili uczniów wraz z opiekunami ze szkół specjalnych powiatu strzeleckiego. Wrażeń i atrakcji było całe mnóstwo. Rozpoczęcie rajdu miało miejsce na parkingu obok Muzeum Czynu Powstańczego, tam uczestnicy zostali podzieleni na grupy i wyposażeni w suchy prowiant ruszyli na szlaki. Każda grupa otrzymała aparaty fotograficzne, aby uwieczniać na nich piękno Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny. Efekty ich pracy będzie można podziwiać w holu Starostwa Powiatowego, gdzie zostanie przygotowana wystawa pn. „Park Krajobrazowy Góra Św. Anny    w obiektywie niepełnoprawnego piechura”.

Po obiedzie cała grupa przeszła pod Pomnik Powstańców Śląskich, gdzie uczestnicy  mogli się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o historii tego miejsca. Delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem. Po tych chwilach zadumy i refleksji ruszyliśmy do Schroniska Młodzieżowego, gdzie przy ognisku i kiełbaskach uczestnicy dzielili się wrażeniami z całego dnia. W schronisku zostaliśmy ugoszczeni jak na prawdziwych piechurów przystało. Była ciepła herbata, słodkie ciasteczka i dobre słowa.  Niestety po tych atrakcjach przyszedł czas na pożegnanie. Były podziękowania, pamiątkowe dyplomy i słodycze. Pełni wrażeń, bogatsi o nowe doświadczenia i przyjaźnie uczestnicy wrócili do domu.

I Rajd Niepełnosprawnych pn. „ Babie lato na szlaku” został zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kadłubie, współfinansowany przez Powiat Strzelecki w ramach zadania publicznego „ Organizacja różnej formy wycieczek dla małych i dużych mieszkańców Powiatu Strzeleckiego celem poznania bogactwa przyrodniczego, architektonicznego i historycznego Powiatu Strzeleckiego i okolic”.